موتور های جستجو بر چه اساسی لینک ها رو ارزش گذاری می کنند

موتور های جستجو بر چه اساسی لینک ها رو ارزش گذاری می کنند
هر لینکی بسته به جایی که قرار گرفته یک ارزش رو به موتور جستجو منتقل می کنه. مدیر وب سایتی که قصد داره سایتش در چشم موتور جستجو رتبه بالاتری به دست بیاره باید در مورد ارزش گذاری لینک ها توسط موتور های جستجو اطلاع داشته باشه. این دسته بندی ها رو در ادامه با هم مرور می کنیم.

لینک های داخلی در مقابل لینک های خارجی

لینک های خارجی با ارزش تر از لینک های داخلی هستند. موتور های جستجو به لینک های خارجی مثل یک رای مثبت به وب سایت نگاه می کنند. موتور های جستجو لینک های خارجی را جدی تر از لینک های داخلی در نظر می گیرند و ارزش بیشتری خیلی بالاتری به آنها می دهند.

 

منابع مورد تایید

دریافت لینک از منابع مورد تایید ارزش بیشتری در مقابل منابع غیر معتبر دارند. موتور های جستجو به تعدد لینک ها کمتر توجه می کنند و دریافت لینک از منابع مهمتر و معتبر اولیت بالاتری از تعدد لینک دارد.

 

تازگی لینک

دریافت لینک از سایت هایی که تا به حال به شما لینک نداده اند ارزش بیشتری از سایت هایی دارند که قبلا به شما لینک داده اند. ارزش لینک دومی که از یک وب سایت دریافت می کنید کمتر از لینک اول شما در وب سایت دیگر است.

 

تنوع لینک

لینک هایی که از مجموعه های مختلف می گیرید ارزش سئوی بیشتری نسبت به لینک هایی هست که از یک مجموعه می گیرید که صاحب چندین سایت است. یعنی لینک هایی که از مجموعه ای از وبلاگ ها که توسط یک شرکت مدیریت می شوند تنوع ندارند زیرا همه وبلاگ ها زیر مجموعه یک نفر یا شرکت هستند. گوگل و بینگ متوجه یکی بودن مالک آنها می شوند و در نتیجه به عنوان لینک های خارجی و یکتای واقعی سنجیده نمی شوند.

 

مرتبط بودن متن لینک ( Anchor Text )

متن لینک های که حاوی کلمات کلیدی مرتبط با سایت یا صفحه مقصد دارند کمک می کنند که وب سایت شما رنک بهتری در آن کلمه کلیدی دریافت کنند.

 

فوتر و ساید بار

لینک هایی که محتوا (content) قرار می دید ارزش بالاتری نسبت لینک های قرار گرفته در فوتر و  سایدبار دارند. لینک هایی ساید بار و فوتر معمولا مربوط به حامیان و اسپانسر ها و یا لینک های تبلیغاتی هستند و به همین خاطر اعتبار کمتری دریافت می کنند.

 

اسپم

دریافت لینک از وب سایت هایی که لینک های اسپمی زیادی دارند باعث کاهش ارزش لینک شما می شود. موتور های جستجو لینک هایی که از سایت های اسپم طور دریافت می کنید را ارزش منفی می دهند.

 

لینک های خیلی زیاد

لینک هایی که از صفحاتی با تعداد لینک بالا دریافت می کنید دارای ارزش منفی هستند. منظور از تعداد لینک بالا مثلا 100 لینک نیست بلکه صفحاتی هستند که 100 ها لینک در آنها قرار دارد. و قرار گرفتن لینک شما در این صفحات ارزشی ندارد.

 

عمر لینک

لینک ها در طول زمان قدیمی می شوند و لینک های جدید معمولا اهمیت بیشتری از لینک های قدیمی تر دارند.