خانه وب
پنل کاربری
چهارشنبه 5 آبان 1400
بستن منو
رسانه خانه وبرسانه خانه وب

طرح تدوین قوانین جهانی برای جنگ سایبری

با توجه به اینکه سلاح های سایبری فاقد قدرت تشخیص اهداف نظامی و عمومی اند، تدوین قوانین جهانی امنیت سایبری، ضروری است


 
کارشناسان روسیه و آمریکا در یک کنفرانس امنیتی به رهبران جهان اعلام می کنند که برای جلوگیری از خطرات سلاح‏های سایبری، جهان به قوانین و التزام‏هایی در زمینه جنگ سایبری نیاز دارد.

طرح سایبری به طور اختصاصی از سوی نیوز‏نایت  (Newsnight)، از موسسه با نفوذ ایست‏وست (East west) در نیویورک مطرح شده و تحت عنوان "اجرای کنوانسیون‏های ژنو و لاهه در زمینه فضای سایبری" توصیف می‏شود.

امنیت سایبری امسال برای اولین بار در دستور کار کنفرانس سالیانه مونیخ قرار گرفت. در این اجلاس، "دیوید کامرون"، نخست وزیر انگلیس ، "آنجلا مرکل"، صدراعظم آلمان، "هیلاری کلینتون" و "سرگئی لاوروف" وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه حضور یافتند.

منطق پشت این حرکت این است که در دنیای درهم آمیخته مجازی ممکن است نیاز باشد که از مناطق ارائه دهنده تسهیلات و خدمات نظیر بیمارستانها و مدارس، حفاظت شود.

پیش نویس این طرح همچنین خواستار بازتعریف مفهوم "دولت- ملت"، با قلمروها و بازیگران جدید در فضای مجازی و فراتر از دولتها، نظیر شرکتهای چندملیتی، NGOها و شهروندان است.

این طرح همچنین بیان میکند، ابهاماتی که در مورد جنگ سایبری وجود دارد، باعث به تاخیر افتادن سیاست بین‏المللی در مقابله با آن است و اینکه شاید ایده های "جنگ" یا "صلح" برای عصر اینترنت که جهان می‏تواند خود را در حالت سومی غیر از جنگ یا صلح قرار دهد، بسیار ساده و پیش پا افتاده باشد.

خطر حملات بدون تشخیص هدف!

سوزان وات در ادامه مقاله خود در بی بی سی نوشت: تیم روسی-آمریکایی متذکر می شوند که تشخیص تفاوت بین اهداف شخصی و نظامی در فضای مجازی بسیار سخت است و ممکن است به علائم محافظت شده و کاملا آشکار و محسوس نیاز داشته باشد.

آنها می گویند که سلاح های سایبری نه ویژگی‏های سلاح‏های قدیمی را دارند و نه مشمول قوانین فعلی جنگی می شوند؛ "سلاح*های سایبری می توانند در یک چشم به هم زدن از راه رسیده (ویروس‏هایی که به سرعت تکثیر و منتشر می‏شوند) و در حالیکه فاقد قدرت تشخیص اهداف هستند، حمله کنند."

منابع موثق مرتبط با دولت انگلیس می گویند که آنها نیازی به یک معاهده بین المللی جدید برای فضای سایبری نمی بینند، ولی قبول دارند که مسائلی در این زمینه مورد بحث قرار بگیرند.

طبیعت فضای سایبری و اینکه می توان به سادگی در این فضا ناشناس ماند و از فیلتر شکن ها استفاده کرد، توصیف و شناسایی این نوع حمله‏ها را بسیار دشوار می سازد. این مسائل این سوال را به وجود می ورد که "با چه قدرتی لازم است که یک دولت به یک حمله سایبری پاسخ دهد در حالیکه شما حتی نمی دانید این حمله از ناحیه چه کسی است، یا در چه مکانی برنامه ریزی شده و یا هدف از این حمله چه بوده است؟ در شرایط نظامی کلاسیک و متعارف پاسخ به این سوالات آسان است ولی در دنیای مجازی اینچنین نیست.

"جان بومگارنر  (John Bumgarner) مدیر تحقیقاتی در زمینه تکنولوژی امنیتی در واحد پیامدهای سایبری آمریکا، در صحبتی با "نیوزنایت" در مورد انواع تهدیداتی که در این زمینه وجود دارد می گوید: �تکنولوژی‏های مخفیانه‏ای می‏ تواند در سیستم‏های کامپیوتری کار گذاشته و اجرا شوند به طوریکه شما اصلا متوجه آن نشوید.�

وی می گوید بعضی ظرفیت هایی که در حال حاضر وجود دارند عبارتند از: کار انداختن شبکه‏های برق، ایجاد اختلال در منابع ذخیره آب و سیستم های تولیدی در صنایع.

جنگ سایبری منبع درآمدی برای شرکت های امنیتی و نظامی

سوزان وات در ادامه با اشاره به اینکه جنگ های سایبری به منبع درآمدی برای شرکت های امنیتی و نظامی تبدیل شده اند، نوشت: بعضی معتقدند که با این همه جار و جنجال که در مورد جنگ سایبری راه انداخته شده، برای کمپانی‏های دفاعی که به دنبال راههای جدیدی برای پول درآوردن هستند، مفید است.

با این ‏همه، تقریبا هر روز گزارش‏هایی در مورد پیشامدهای سایبری می رسد.

پروفسور "پیتر سامر" (Peter Sommer) از مدرسه اقتصاد لندن که اخیرا گزارشی را در مورد امنیت سایبری برای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) نوشته است می گوید: �این مسئله واقعا اهمیت دارد ولی، در مورد آن اغراق و جار و جنجال نیز زیاد شده است.�

با در نظر گرفتن نقش کمپانی‏های بزرگ نظامی، این کاملا قابل تشخیص است که آنها متوجه شده ند که دیگر فروختن سلاح های بزرگ و سنگین که برای جنگ با شورشیان کاربرد دارند بسیار سخت بوده و به عبارتی بازار این نوع سلاح‏ها کساد شده است.

بنابراین به ناچار آنها دنبال مناطق جدیدی برای فروش محصولات خود می گردند و یک ناحیه بدیهی برای فروش محصولاتشان، طبق نظر خودشان، محیط مجازی و مسئله جنگ سایبری است.

یکی از افراد کاملا وابسته به یکی از منابع موثق وابسته به دولت آمریکا، رابطه ما با فضای سایبری را با صراحت اینگونه شرح می دهد که، امنیت در فضای مجازی برای امنیت ملی، آسایش و رفاه ما ضروری است. بدون آن ما نمی توانیم اقتصادی را که خواهان آن هستیم، داشته باشیم.

دولت انگلیس نیز معتقد است که این مسئله برای حفظ ارزش‏ها مانند دموکراسی،حیاتی است.

تشخیص زمان حمله سایبری از سوی مرکز جدید عملیات امنیت سایبری انگلیس

سوزان وات در پایان مقاله خود نوشت: بنابراین دولت در حال پیاده سازی پروژه بلند پروازانه ای است که گفتگویی جدید بین کمپانی‏های تجاری و دولت است، به طوری که هر دو طرف سود متقابل داشته باشند.

با این همه، حدود 80 درصد از تاسیسات زیربنایی حساس ما، از سوی بخش خصوصی ساخته شده و در تملک آن است. به عبارتی اگر شما تنها گره‏های زیر‏دریایی فیبر‏نوری را که بالای 90 درصد از ترافیک اینترنتی ما را منتقل می‏کند، به حساب بیاورید، متوجه می‏شوید که حتی این مجرای انتقال در معرض آسیب‏های فیزیکی ناشی از حملات تروریستی است.

هدف نهایی در مرکز جدید عملیات امنیت سایبری در GCHQ، آژانس اطلاعات الکترونیک انگلستان در "چلتنهام" (Cheltenham)"، تبادل آزاد و مداوم اطلاعات از کمپانی‏ها در مورد زمان و چگونگی حملات سایبری به کامپیوترهای آنها است.

اختصاص یک کمک عظیم و قابل ملاحظه به میزان 650 میلیون یورو در جهت ایجاد امنیت سایبری در دست بررسی است.
منبع:گرداب