ربات "پرایمر" تحولی عظیم در صنعت آی تی

ربات "پرایمر" تحولی عظیم در صنعت آی تی
عدم انعطاف پذیری ربات های کنونی یکی از بزرگترین اشکالات آنان به شمار می آید. ربات هایی که با هزینه بالا ساخته می شوند و تنها در موردی که برای آن طراحی شده اند قابل استفاده هستند. محققین در دانشگاه MIT ولی در حال تغییر این پارادایم هستند. پرایمر اعجوبه نسل جدید ربات ها در صنعت آی تی است که مشکل عدم انعطاف پذیری ربات ها را حل کرده است.

ربات پرایمر یکی از جدیدترین اختراعات دانشگاه MIT بر خلاف ربات های معمولی توانایی های متعدد و شگفت انگیزی دارد.

به طور کلی ربات ها برای اجرای وظایفی مشخص ساخته می شوند. و برای استفاده در زمینه هایی غیر از آنچه که از پیش برنامه ریزی شده کاربردی ندارند.

اما به تازگی گروهی از محققیق علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی در دانشگاه MIT با توسعه ی سیستمی به نام ربات "پرایمر" عکس این موضوع را ثابت کرده اند.

این سیستم از رباتی مرکزی تشکیل شده که با پوشیدن استخوان بندی های بیرونی توانایی انجام وظایف متعددی را پیدا می کند.

قبل از توضیح در مورد پوسته های اوریگامی شکل این محصول، باید به هسته مرکزی آن اشاره کنیم. هسته مرکزی که به صورت مکعبی مغناطیسی طراحی شده، با لرزش و ارتعاش حرکت می کند. اما برای کارهای پیچیده تر از حرکت مثل غلطیدن، شناوری، خزیدن و یا حمل کردن اشیاء، ربات پرایمر با قرارگیری در یک ورق پلاستیکی مخصوص که به وسیله حرارت به شکل های دلخواه در می آید، از پوسته های خارجی طراحی شده برای انجام هر یک از وظایف تعیین شده استفاده می کند.

پس از اتمام کار، پوسته خارجی با قرار گیری این ربات در آب از هسته مرکزی جدا می شود.محققات این تیم معتقدند که یکی از کاربردهای این ربات چندکاره استفاده در اکتشافات فضایی و انجام کارهای مختلف با هزینه کمتر و تجهیرات محدودتر است. به علاوه ساخت هر یک از این پوسته ها در کمترین زمان ممکن قابل انجام است.