10 اشتباه رایج در مدیریت وب

10 اشتباه رایج در مدیریت وب
معمولا در طراحی سایت تمام توجه مدیر به یک موضوع معطوف می شود: ظاهر گرافیکی سایت ؛ در حالی که موارد مهم دیگری هم در ارتقاء سایت شما نقش دارند که در ادامه می توانید بخوانید ...
​طراحی وب در سه مرحله خلاصه می شود:
 • طراحی محتوا (مثل نوشته های اصلی که در سایت قابل ملاحظه هستند و همینطور طراحی سایر محتوای چند رسانه ای مثل عکس ها، فایل های صوتی و تصویری و ... که درجهت ارتباط متقابل با کاربران در سایت استفاده می شود)
 • طراحی ظاهر گرافیکی  (امکاناتی نظیر مسیر صفحه، ظاهر صفحه اصلی، قالب کلی سایت، جستجو و ...)
 • مدیریت وب سایت
 
درست مانند یک ساندویچ همبرگر، که لایه وسط خوشمزه ترین و لذیذترین قسمت است و بیشترین توجه را به خود جلب می کند، در طراحی سایت نیز تمام توجه تنها به یک دسته است که ذکر شد: توجه به ظاهر گرافیکی سایت ؛ در واقع بیشترین کار مدیران وب سایت ها همواره بر روی این بخش متمرکز است.
دقت کنید که دولایه بیرونی هم از بسیاری جهات مهم هستند: کاربران تنها به محتوا دقت می کنند. به زبان بهتر، نرم افزار واسط نمایش محتوای شما، منظور شما نیست؛ محتوای شما منظور شماست.
نحوه استفاده و کاربری یک وب سایت، باید یک راه مدیریت کردن جریان نمایش محتوا باشد نه اینکه نشان دهد که طراحان آن سایت صرفا چه ظاهر خوبی طراحی کرده اند. همیشه محتوا است که مورد توجه بسیاری قرار می گیرد.
درادامه به 10 اشتباه رایج در مدیریت طراحی یک وب سایت اشاره می کنیم.
 
 1. ندانستن اینکه چرا این کار را انجام می دهیم

این مسئله شماره یک است. من از اینکه تعداد زیادی وب سایت تنها بخاطر دستور مدیر اجرایی ایجاد می شود، بدون اینکه به مسئول آن گفته شود که سایت باید به چه موفقیت هایی برسد، تعجب می کنم. و در جواب سوال احتمالی شما باید بگویم: نه؛ اینکه "بقیه هم همین کار را می کنند" دلیل قابل قبولی نیست.
این روز ها رایج شده، شما برای اینکه کمپانی خود را به عنوان نماد یک کمپانی حرفه ای نشان دهید به یک وب سایت هم نیاز دارید.
شرکت ها باید پروژه سایت خود را با پیدا کردن راه های ایجاد ارزش واقعی برای مشتریان خود طراحی کنند و به کاربران خود برای خرج کردن زمان بر روی وب سایت خود سود برسانند. به آن ها اجازه دهید با شما تجارت کنند.
 
 1. طراحی برای مدیران

وب سایت های درون گرا (وب سایتی که بدون دریافت بازخورد مناسب اقدام به درج محتوا می کند) با صفحاتی پر از سند چشم انداز و تصاویر مدیر ارشد اجرایی و تاریخچه فعالیت ها روبرو می شوند. که همه آن اطلاعات تنها در یک صفحه "درباره ما"  قابل درج است. این را به خاطر داشته باشید که شرکت شما برای مشتریان شما مرکز دنیا نیست. سایت باید با بینش رفع نیازهای مشتری همراه باشد،  نه اینکه ایده های پر آب و تاب در جهت مهم نشان دادن خود را به نمایش بگذارد.
وب سایتی نسازید که تنها مدیران شما آن را دوست بدارند: آن ها مخاطب هدف شما نیستند.
 1. اجازه دادن به اینکه وب سایت، چارت سازمانی شما را به تصویر بکشد

کاربران نباید نگران این باشند که کمپانی شما چقدر سازماندهی شده است. پس نیازی نیست که از ساختار وب سایت شما متوجه نظام و ساختار شرکت شما شوند. درست است؛ ساده ترین راه ایجاد ساختار در سایت، استفاده از همان بروکراسی اداری سازمان در ارائه محتوا در سایت است و نتیجه آن ایجاد سایتی است که بدون دریافت بازخورد مناسب از کاربران اقدام به درج محتوا در سایت می کند (یعنی وب سایت درون گراست)، به جای اینکه یک وب سایت مشتری محور باشد.
ساختار سایت باید بر اساس کارهایی که کاربر تمایل به انجام آن دارد متمرکز شود. حتی اگر منظور، داشتن تنها یک صفحه در وب باشد.
یک مثال قدیمی از سایتی که بد مدیریت شده است می تواند این باشد که صفحه اصلی حاوی یک دکمه برای هر کدام از معاونین شرکت است. به یاد دارید که نباید برای مدیران خود طراحی کنید. پس دیگر زیاد پیش خواهد آمد که شما نمی توانید به آن ها بگویید که "دکمه ی آن ها" در کجای صفحه اصلی است!
 1. سپردن کار به چند شرکت طراح

اگر هر پروژه وب سایت خود را با یک شرکت کار کنید. کافیست درگذر زمان از دور به آن نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که شبیه قالی چهل تکه شده است! مسئله این است که هر پایگاه طراحی وب دارای فلسفه طراحی خود است.
وقتی تمامی المان های سیستم با یک شکل و حس عرضه شود، کاربر با آرامش بیشتری از سایت استفاده خواهد کرد. زیرا به راحتی تجربه خود را از صفحه ای که هم اکنون استفاده کرده است به صفحه بعدی انتقال می دهد.
 1. فراموشی بودجه بندی برای نگهداری سایت

مدیران وب سایت ها همیشه فکر می کنند که هزینه ای که برای راه اندازی یک سایت پرداخت می کنند، برای اینکه وب سایت شان جزو بهترین های وب باشد کافیست؛ سوال بعدی آن ها نیز این است که چرا وب سایت ما در گوگل نیست!
وب سایت های معروف، پر فروش، پر بازدید و ... همیشه در حال دریافت مشورت با پایگاه طراح وب سایت خود هستند و یا طراحان مد نظر خود را استخدام کرده اند که بصورت بلادرنگ در حال کار بر روی ویژگی ها و امکانات سایت است.
اگر واقعا نیاز دارید که در گوگل شناخته شوید حتما قبل از آن با طراح خود مشاوره نمایید.
 به طور معمول بودجه سالانه نگهداری یک وب سایت تقریبا به اندازه هزینه طراحی آن تمام می شود. با هزینه حداقلی 50درصد. مشخصا هزینه نگهداری یک وب سایت خبری یا فروشگاه آنلاین که تغییرات روزانه زیادتری دارند بیشتر است. وب با سرعت زیادی در حال تغییر است و به روز رسانی های جدی سالانه برای عقب نماندن از تکنیک های جدید مدیریت محتوا یک نیاز است.
 1. برخورد با وب به عنوان یک رسانه ثانوی

اگر شما محتوای خیلی با ارزشی که برای وب ساخته و پرداخته نشده است را در وب سایت خود استفاده کنید بهترین شانس شما در گرفتن نتیجه خوب، یک وب سایت، با ارزش معمولی خواهد بود. شما برای نمایش محتوای با ارزش خود باید آن را برای سایت خود ساخته و پرداخته کنید. وب یک رسانه جدید است. وب  تلویزیون نیست، وب با روزنامه چاپی متفاوت است و به بروشور های گلاسه شباهتی ندارد. پس شما نمی توانید از محتوای این رسانه ها و رسانه های قدیمی تر نظیر آن که هرکدام برای همان رسانه طراحی شده است یک وب سایت خوب بدست آورید.
تنها راه دریافت یک محتوای وب عالی این است که محتوا را برای وب آماده کنید. پس اگر شما، هم به محتوای وب با کیفیت عالی، و هم به بروشور های عالی نیاز دارید، باید دو تیم داشته یاشید که هرکدام یک دسته از محتوا را تولید کند.
 1. هدر دادن فرصت ها با پیوندهای بی هدف

وب یک رسانه زنجیره ای است. پر از لینک های مختلف که کاربران را به سمت سایت های جدید و پراستفاده سوق می دهد. بسیاری از شرکت ها متوجه این پدیده شده و  لینک سایت خود را در هر تبلیغ، در آگهی های تلویزیونی، مصاحبه ها، یا روی کالاهای خود قرار می دهند. متاسفانه بیشتر این لینک ها آنقدر کلی است که هیچ گونه اطلاعاتی در زمینه محصول یا خدمتی که کاربر در حال حاضر از آن استفاده می کند در آن وجود ندارد. در تبلیغات خود به صفحه اصلی خود لینک ندهید. اگر یک مشتری احتمالی از از یک محصول یا یک پیشنهاد جدید خوشش آمد، شما نباید بینوا را مجبور کنید که یاد بگیرد چطور می توان از صفحه اصلی به صفحه آن محصول رسید. به جای اینکار از تبلیغ خود مستقیما به توضیحات همان محصول لینک بدهید.
 1. مدیریت یکسان در شبکه اینترنت و اینترانت

سایت هایی که در شبکه داخلی وجود دارند نسبت به وب سایت های عمومی در اینترنت، شیوه مدیریت متفاوتی دارند. کارمندان از شبکه داخلی در جهت بالا بردن بازدهی سازمان استفاده می کنند، به این معنی که گرفتن زمان کاربران به مانند برخورد مستقیم به زمین است. برای من جالب است که می شنوم بعضی از مدیران شبکه های داخلی برای پوشش هزینه های تجهیزات خود روی سایت سازمان تبلیغات قرار می دهند.
 1. تداخل دو مفهوم تحقیق بازار و پیاده سازی صحیح نیاز های کاربر

خوشبختانه بسیاری از وب سایت ها ارزش دریافت اطلاعات مشتری در طراحی سایت را پذیرفته اند. اما متاسفانه بسیاری از آن ها از روش های غلط تحقیق بازار استفاده می کنند.
یکی از روش های تحقیق بازار، دریافت بازخورد از کاربران با پرسیدن سوال از آن هاست. پرسیدن سوال هایی از کاربران در مورد مسائل تکنیکی سایت روش خوبی برای دریافت بازخورد نیست. کاربران شما طراح نیستند. مهم نیست که چقدر با آن ها در مورد ویژگی های وب سایت خود صحبت می کنید. آن ها هرگز نمی توانند به شما در مورد نحوه طراحی آیتم های موجود در سایت مانند منو ها یا نحوه نمایش مسیر صفحه نظری بدهند. مشورت با مشتری کمک می کند که  نگرانی ها و سرخوردگی های وی را حین استفاده از سیستم بهتر بشناسیم و آنها را تبدیل به فرصت هایی برای بهبود سیستم نماییم. هنگامی که یک ایده بهینه سازی سیستم به سراغ شما آمد، آن را با طراح خود در میان بگذارید تا یک نمای کلی از آن ایجاد نماید سپس نمای کلی را توسط کاربران خود بسنجید و به این صورت تست های قابل استفاده بودن را روی مشتریان امتحان کنید قبل از اینکه آن را به طور واقعی طراحی کنید؛ که متوجه شوید آیا اصلا برای آن ها کار می کند؟
داستان های زیادی وجود دارد که در آن کاربر به یک ویژگی خاص اشاره می کند اما هنگام تولید آن امکان، از آن استفاده نمی کند. خلاصه منظور این است که فرم های تحقیق بازار و نظر سنجی یک نقطه شروع است و نیاز به پردارش و "تست قابل استفاده بودن" دارد. البته اگر می خواهید پس از طراحی امکان مورد نظر، کاربران شما واقعا از آن استفاده کنند.
مثلا شما ممکن است یک نظرسنجی در مورد اینکه کاربران وب سایت شما را دوست دارند یا خیر، راه انداری کنید. اگر شما امتیاز 5.6 را دریافت نمایید و رقیب شما هم امتیاز 5.9 را کسب کند، آنگاه شما با بررسی آن متوجه می شوید که باید چیزی در سایت شما بهینه شود. اما شما نمی توانید متوجه شوید که چگونه می توان این کار را انجام داد.
 
 1. دست کم گرفتن تاثیر استراتژیک وب

این یک اشتباه بزرگ است که با وب طوری رفتار کنیم که انگار یک بروشورآنلاین است و می توان آن را از دپارتمان خود مدیریت کرد. وب باید به عنوان مهم ترین راه تجارت در دنیای امروز در نظر گرفته شود. وب به شما اجازه می دهد از روش های کاملا منحصر به فردی برای تجارت استفاده کنید. اگر از این فرصتها استفاده نکنید به احتمال زیاد در چند سال آینده از گردونه رقابت خارج خواهید شد.
شاید بیشتر وب سایت ها به این زودی ها سود ده نشوند. اما هرگز قدرت هرشخص، هر جا، به وب متصل است؛ را دست کم نگیرید.