سئو : کلمات کلیدی موثر در افزایش رتبه سایت خود را چگونه انتخاب کنیم؟

سئو : کلمات کلیدی موثر در افزایش رتبه سایت خود را چگونه انتخاب کنیم؟
فرض کنید من صاحب فروشگاه جواهرآلات هستم. اما استفاده از کلمه کلیدی مانند جواهرات (jewelry) در وبسایت، برای انتقال ترافیک مورد نظر به وب سایت من، راه حل مناسبی نیست. علت این است که...
اگر به دنبال یک دلیل برای بزرگ شدن وب در یک دهه اخیر باشیم؛ به روش کلمات کلیدی می رسیم. کلمات کلیدی آن هایی هستند که ما برای جستجوی کالا، خدمت و دریافت پاسخ از موتورهای جستجو تایپ می کنیم. در آپریل 2010 کاربران وب در آمریکا این کار را 15.5 بیلیون بار انجام دادند. مفاهیم انتخاب کلمات کلیدی، خود امری بزرگ است و کمپانی ها صفحات وب سایت خود را با استفاده از کلمات کلیدی بهینه می کنند. انتخاب کلمات کلیدی در موفقیت یک کمپین تبلیغاتی تحت وب که برای آن هزینه هم پرداخت کرده اید یک اصل است. اما استفاده از کلمات کلیدی تنها مربوط به SEO نمی شوند. بلکه این کلمات همان کلماتی هستند که وقتی به آن دقت کنیم متوجه می شویم، در قلب هر کمپین بازاریابی در یک کمپانی قرار دارد.
  • آیا مشتریان ما به کالاهای ما برای این علاقه مند هستند که این محصولات قدرت عمل بالایی دارند یا ماندگاری بیشتری؟
  • آیا ما ارزان فروش هستیم یا محصول ما با کیفیت ترین محصول بازار است؟
  • آیا ما به مردم ایده می دهیم یا به آن ها کمک می رسانیم؟

اگر شما نمی توانید بلادرنگ برای کمپانی خود کلمات کلیدی اصلی را پیدا کنید؛ اینکه بتوانید محصولات و خدمات خود را به خوبی به مخاطب مورد نظر معرفی نمایید کاملا بعید به نظر می رسد. در ادامه، 4 ایده که بهتر است هنگام انتخاب کلمات کلیدی در ذهنمان باشد را یادآور می شویم:


فوکوس بر روی عبارت خوب

وقتی حرف از بازاریابی از طریق موتورهای جستجو زده می شود، هیچ کلمه ای غلط اندازتر، کهنه تر و همه جاحاضرتر از “کلمه کلیدی” (keyword) پیدا نمی کنید. شاید بهتر باشد یک مهاجرت رسمی به “عبارت کلیدی” (key phrase) به جای "کلمه کلیدی" داشته باشیم. این کلمه به سختی منتقل کننده استراتژی است که هنگام تحقیق و انتخاب یک کلمه در کمپین های SEO به کار می گیریم. همه اغلب در مورد روش انتخاب اولیه ترین کلمات کلیدی زیاده از حد فکر می کنند. در حالیکه پیدا کردن این کلمات اولیه می تواند به سادگی با سوالاتی از قبیل "شما چه محصول یا خدمتی را می فروشید؟" شروع شود.البته توجه کنید اگر شما مثلا فروشنده غذای ماهی هستید؛ استفاده از کلمات ریشه ای "ماهی" و "غذا" به تنهایی در کلمات کلیدی بسیار ضعیف هستند؛ زیرا این کلمات آن هم از راه دور؛ هیچ کاری را برای توصیف چیزی که می فروشید انجام نخواهند داد. این مثال نشان می دهد در بعضی از اوقات باید در پیدا کردن و گنجاندن کلمه های کلیدی بزرگتر و گسترده تر بیشتر سعی کنیم.


دوری از کلمه های پوچ (Vanity Keywords)

این قسمت را با مثال آغاز می کنیم. فرض کنید من صاحب فروشگاه آنلاین جواهرآلات هستم که انواع مختلف جواهرات را به فروش می رساند . اینکه وب سایت من در کلمه کلیدی جواهرات (jewelry)رتبه بالاتری را داشته باشد احتمالا از اهداف بازاریابی اینترنتی من است. اما احتمالا این کلمه کلیدی، کلمه سود آوری در زمینه انتقال ترافیک مورد نظر به وب سایت من نیست. علت این است که به خاطر زاویه دید بنیانی SEO، وب سایت شما در بین سایر وب سایت های مشابه، برای این کلمه کلیدی خاص رتبه بالایی دریافت نخواهد کرد مگر اینکه شما یک سایت عظیم و با اعتبار بالا باشید و یا آنقدر خوش شانس باشید که دامنه Jewelry.com در اختیار شما باشد! (گوگل برای کلمات کلیدی که با نام وب سایت یکی باشد امتیاز ویژه در نظر می گیرد) در شرایطی مانند این، اگر از کلماتی نظیر “gold jewelry”، “silver necklace” ویا “women’s Rolex watch” استفاده کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. نه تنها رقابت در بین این کلمات کلیدی کمتر است، بلکه کاربرانی که از طریق این کلمات کلیدی خاص تر شما را پیدا می کنند، نرخ تبدیل بالاتری به مشتری شدن(فروش) در وب سایت شما خواهند داشت. اغلب به این نوع کلمات کلیدی کلمات پوچ گفته می شود. زیرا اگر یک کلمه کلیدی از این دست را جستجو کنید خواهید فهمید در استفاده از این کلمات چه کسی فضاهای خالی را پر کرده است. ما متوجه شدیم که استفاده از صدها و یا هزاران کلمه کلیدی خاص مطابق با خدمات، محصولات، برند و موقعیتی که شما خدمت رسانی می کنید و یا محصولات خود را می فروشید، بسیار موفقیت آمیز تر است.


ارزش تکرار

اغلب می شنویم که آیا تکرار سود آور است یا خیر. آیا بهتر است کلمات کلیدی را مختلف انتخاب کنیم. مانند:
  • fish food comparison
  • fish pet
  • fish types
  • aquarium fish
یا بهتر است تکرار ها را زیاد کنیم. مانند:
  • fish food reviews
  • fish food comparison
  • fish food prices

پاسخ کوتاه به این سوال این است که تکرار هیچ اشکالی ندارد به شرطی که معنی تمام عبارت به اندازه کافی تغییر کرده باشد. به عبارت دیگر fish food و fish food online در واقع هم معنی هستند. در حالی که fish food comparison و fish food prices هر کدام مفهوم خود را منتقل می کند. پس هردو می تواند به عنوان کلمه کلیدی استفاده گردد. نکته ای که توجه به آن بسیار مهم است این است که شما باید بهترین کلمات کلیدی که مرتبط با محتوای وب و سایت شما است را انتخاب نمایید. به عنوان مثال، اگر جدول مقایسه غذای ماهی را در وب سایت خود ندارید، وجود کلمه کلیدی fish food comparison مطمئنا گوگل را گول نخواهد زد! بلکه شما با این کار، کاربران خود را به مسیر نادرست هدایت خواهد نمود. پس در دنیای واقعی، اگر شما یک بخش مقایسه و یک بخش Review در سایت داشته باشید که هر کدام در صفحات جداگانه موجود هستندو هر کدام با کلمات کلیدی مرتبط با محتوای خود پر شده باشند. در این صورت مشکلی نخواهید داشت.


مشخص کردن مسیر برای استراتژی محتوایی

کلمات کلیدی باید به صورت کلی راهنمای استراتژی محتوایی شما باشد. شاید در نکات قبل به این روش هم اشاره شده باشد. اما این امر آنقدر مهم است که به عنوان نمونه نهایی این مقاله از آن صحبت شود. اکثر مدیران سایت ها به محتوا و کلمات کلیدی به صورت خطی نگاه می کنند: ما یک وب سایت می سازیم. سپس کمپین های بازاریابی در موتورهای جستجو را اجرا می کنیم تا خیل کاربران به وب سایت ما سرازیر شود. اما بهترین راه، فکر کردن به یک پروسه حلقه ای است. به این صورت که کلمات کلیدی و محتوای وب سایت خود را در بازه های زمانی مختلف بررسی کنید و با توجه به نیاز روز آن ها را تغییر دهید. از آنجا که تحقیق در مورد کلمه های کلیدی، بازتاب این است که کاربران به دنبال چه می گردند و همینطور مشخص کننده این است که موتورهای جستجو مانند گوگل چطور به کلمه های کلیدی "فکر" می کنند، ما به این پروسه اجازه می دهیم به ما در استراتژی محتوای ما کمک کند. متفاوت عمل کنید تا یک موفقیت شگفت انگیز داشته باشید. ما دنبال این نیستیم که از محتوای استاتیک استفاده کنیم و از آن نتایج بهتر بیرون بکشیم. به جای آن ما نیاز حال حاضر کاربران خود را پیدا کرده و از این دانش استفاده می کنیم که بهترین تجربه کاربر را در اختیار او بگذاریم. که البته ارمغان آن رنک بالاتر، ترافیک بیشتر و در نتیجه بازار بهتر خواهد بود/